فرش ماشینی

مفهوم شانه و تراکم در فرش ماشینی چیست

تشخیص شانه و تراکم فرش

تا بحال در خرید فرش ماشینی با عبارت های شانه و تراکم برخورد کرده اید و این سوال برایتان پیش می آید که شانه و تراکم در فرش به چه معناست یا اهمیت تراکم و شانه در فرش چیست ؟ در ادامه به تمامی این سوالات پاسخ داده می شود.

هر تخته فرش دارای دو نوع تراکم یا مشخصه می باشد که عبارتند از: عرضی (شانه) و طولی(تراکم)
شانه فرش :

به تعداد ریشه یا گره در هر متر مربع از عرض فرش را شانه می گویند. برای مثال فرش  ۷۰۰ شانه  در هر متر مکعب از عرض فرش  ۷۰۰ گره  بافته شده است.

شانه های رایج در بازار فرش : فرش ۵۰۰ شانه , فرش ۷۰۰شانه , فرش ۱۰۰۰شانه و فرش ۱۲۰۰شانه می باشند.
تراکم فرش:
تراکم نیز مانند شانه است و به تعداد گره در هر متر مربع از طول فرش ماشینی می گویند.برای مثال فرش دارای تراکم ۲۵۵۰ در هر متر مربع از طول ۲۵۵۰ ریشه یا گره بافته شده است.
مقدار تراکم فرش: ۶۰۰ , ۷۰۰ , ۸۰۰ , ۱۰۰۰ , ۱۷۰۰ , ۲۰۰۰ , تراکم ۲۵۵۰ , تراکم ۲۷۰۰ , تراکم ۳۰۰۰ , تراکم ۳۶۰۰
محاسبه تعداد شانه فرش:

مرحله اول : طبق گفته های قبل برای تشخیص تراکم و شانه در فرش باید مقدار و تعداد گره در هر متر از طول و عرض را به دست بیاوریم و از آنجایی که هر متر ۱۰۰ سانتی متر است به دست آوردن تعداد گره کار بسیار دشواری است به همین دلیل تعداد گره در ۲ سانتی متر را پیدا کرده و سپس در ۵۰ ( نیم متر یا همان ۵۰ سانتی متر) ضرب می کنیم.

مرحله دوم : خط کشی را  پشت فرش قرار می دهیم ( مکان قرار گرفتن خط کش در عرض فرش اهمیت ندارد )

مرحله سوم : سپس تعداد گره ها را در ۲ سانتی متر از خط کش شمارش می کنیم

مرحله چهارم : عدد به دست آمده را در ۵۰ ضرب می کنیم . در یک سانت از فرش ۷۰۰ شانه برابر با ۱۴ گره ، در یک سانت از فرش ۱۰۰۰ شانه ۲۰ گره و در هر سانت از فرش ۱۲۰۰ شانه برابر با ۲۴ گره وجود دارد.

محاسبه تعداد تراکم فرش:

مرحله اول : محاسبه تراکم فرش نیز مانند شانه فرش است با این تفاوت که به جای شمارش گره های عرض فرش ، تعداد گره در طول فرش را می شماریم.

مرحله دوم : به دلیل آنکه در نخ پود فرش ماشینی از نخ های دو لا استفاده شده است پس هر گره در طول فرش را ۲ گره در نظر میگیریم . برای مثال در دو سانت از طول فرش  ۷۰۰ شانه ۵۱ گره وجود دارد.

مرحله سوم : بعد از حساب کردن تعداد گره در طول فرش عدد به دست آمده را در ۵۰ ضرب می کنیم . این مقدار در فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ برابر است با ۶۰ گره ( ۳۰۰۰=۵۰*۶۰ )

خوب است بدانید که:

ضرب تراکم عرضی و تراکم طولی فرش ( شانه و تراکم ) را تعداد گره در متر مربع می گویند

برای مثال در فرش ۷۰۰ شانه تراکم ۲۵۵۰ تعداد گره به صورت ۱۷۸۵۰۰۰=۲۵۵۰*۷۰۰ محاسبه می شود.

بالاترین شانه و تراکم فرش ماشینی تا به امروز فرش ۱۵۰۰ شانه تراکم ۴۵۰۰ است.

از آنجایی که تعداد شانه در ریز بافت بودن فرش نقش دارد هرچه تعداد شانه فرش بیشتر شود شباهت آن نیز به فرش دستباف بیشتر می شود به همین دلیل به فرش های ۷۰۰ ، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ فرش دستباف گونه نیز می گویند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *