فرش ماشینی

فرش وینتیج یا کهنه نما چیست

فرش وینتیج

 

در سال های اخیر تحولات جدیدی در صنعت فرش روی داده است و یکی از آن ها توجه بیشتر به تولید فرش وینتیج یا فرش کهنه نما است. این فرش ها به خوبی می توانند دکوراسیون خانه در سال های اخیر تحولات جدیدی در صنعت فرش روی داده است و یکی از آن ها توجه بیشتر به تولید فرش وینتیج یا فرش کهنه نماست. این فرش ها به خوبی می توانند دکوراسیون خانه های مدرن را تکمیل کنند. الگو و طرح فرش های قدیمی و سنتی، هنری نفیس شرقی است اما برخی معتقدند فرش های سنتی کمتر با دکوراسیون های جدید و معاصر هماهنگ می شوند.

حال اینکه فرش های وینتیج با طرح های پر پیچ و خم بسیارشان گرچه تا از همان نقشه های اصیل پیروی می کنند اما می توانند جوابگوی دکوراسیون مدرن هم باشند.های مدرن را تکمیل کنند. الگو و طرح فرش های قدیمی و سنتی، هنری نفیس شرقی است اما برخی معتقدند فرش های سنتی کمتر با دکوراسیون های جدید و معاصر هماهنگ می شوند. حال اینکه فرش های وینتیج با طرح های پر پیچ و خم بسیارشان گرچه تا از همان نقشه های اصیل پیروی می کنند اما می توانند جوابگوی دکوراسیون مدرن هم باشند.

فرش وینتیج

 

چرا فرش وینتیج انتخاب مناسبی است؟

فرش های وینتیج هم از نظر ظاهر زیبا و شیک و لوکس هستند و هم تولید دست هستند و ارزش هنری دارند. این فرش ها به عنوان فرش هایی باارزشی در صنعت و اقتصاد شناخته شده‌ اند و اگر به مد اهمیت می دهید، بهتر است بدانید ونتیج مد روز است. همچنین فرش وینتیج به راحتی با انواع دکوراسیون و هر سلیقه ای جور در می آید. معمولا همه می خواهند مبلمان و وسایلشان در نگاه اول چشمگیر باشد، فرش وینتیج به خاط خاص بودنش شما را به این هدف می رساند. فرش های کهنه نما به دلیل سبک و رنگشان طوری با کل فضای خانه هماهنگ می شود که انگار سال های سال آنجا قرار گرفته اند.

فرش وینتیج چگونه تولید می شود؟

فرش وینتیج یا کهنه نما فرشی است با طرح و نقشه فرش های سنتی که با روش های صنعتی، ظاهری کهنه و عتیقه به خودگرفته است. فرش با طرح وینتیج به صورت ماشینی هم می شود اما تولید فرش وینتیج روش های دیگری هم دارد که پیچیده تر از آن است که فکرش را بکنید.

مرحله اول انتخاب و خرید فرش هایی است که قرار است نمایی کهنه به خود بگیرند. سپس ریشه و دور تا دور فرش برش می خورد و مجددا دوخته می شود و یا ریشه های سفید با رنگ های تیره مقل پوست انار رنگ می شوند تا طلایی و کهنه به نظر برسند، پرز فرش گرفته و نخ های آن کوتاه و در مرحله با موادی شیمیایی مانند «کلسیم هیپوکلریت» شسته و به اصطلاح دواشور می شوند تا رنگ پریده و کمر نگ شوند. پس از آن فرش های تا شده در مدت زمان مشخصی، دور دستگاه غلتک مانندی می گردند تا با سایش سطحشان صاف شود و سپس مقابل نور آفتاب پهن می شوند، تا مجددا به میزان دلخواه کمرنگ شوند.

مرحله بعدی رنگ آمیزی مجدد فرش است، پس از دواشور کردن، گرچه رنگ گاهی محو می شود اما طرح برجا می ماند، بعد از این مرحله یک به یک طرح ها و رنگ ها در جاهایی که مجددا مورد نیاز است رنگ آمیزی بارها و بارها انجام می شود تا به رنگ دلخواه برسد. برای همین است که در فرش وینتیج رنگ ها همیشه یک دست نیستند. گاهی نیز پیش می آید که فرشی کلا پر رنگ یا کم رنگ باشد. برخی از فرش های وینتیج سایه-روشن دارند و این باعث می شود که بیننده فکر کند فرش پستی و بلندی دارد. در کل پالت رنگی فرش وینتیج شاد و وسیع است.

 

 

وینتیج

هر آنچه درباره فرش های وصله‌ ای باید بدانید

فرش های چهل تکه یا فرش های وصله پینه ای هم نوع دیگری از فرش های کهنه نما هستند. در فرآیند تولید این فرش ها را به شکل ها و اندازه های متعددی برش داده و از نو آن ها را به شکل های دلخواه و بزرگتری با نخ هایی محکم به هم می دوزند. در مرحله بعد تمام فرش های وصله دار با پارچه‌ پنبه ای محکم یک بار دیگر به هم دوخته می شوند.

این قطعه های به هم دوخته شده ممکن است با هم متضاد باشندف چرا که هر کدام طرح و رنگی مجزا  به خود را دارند. هر یک از آنها بیانگر فرشی است که زمانی برای خود جایگاهی داشته و هر کدام از آنها فرهنگ و تاریخچه و داستانی جداگانه دارند که در نهایت به ساختاری جدا از چیزی که در اول بوده‌ اند تبدیل می شوند. جدا از اینکه هر قطعه از فرش جدید تاریخچه ای مختص به خود دارند این تکه ها هر کدام با روش و شیوه ای ساخته شده‌ اند و هر کدام تکنیکی مجزا از دیگری دارند. حالا با اطلاع از این نوع فرش خود حساب کنید که چه اندازه هم از نظر اصالت هم از نظر تکنیکی و در نهایت از نظر ساختی دقیق و محکم چه فرش با ارزشی خواهد بود.

 

فرش وصله ای

فرش وینتیج را چطور در دکوراسیون به کار بریم؟

فرش وینتیج را از بهترین آثار هنری معاصردر خانه تان در نظر بگیرید. آنگاه به خانه تان نگاه کنید و ببینید کدام طرح و رنگ با دکوراسیون منزل شما هماهنگ می شود . اگر محیط مینیمالیستی و ساده‌، با رنگ های ملایم و یا خنثی دارید فرش وینتیج می تواند انفجاری از رنگ، در عین هماهنگی باشد. مثل محوری است که در مرکز ایستاده و تمامی اجزای خانه را دور خود می چرخاند. بنابراین با انتخابی دقیق و هماهنگ با مبلمان و دکوراسیون می توانید به بهترین شکل خانه را دکور کنید. اگر طالب رنگ های گرم هستید و می خواهید مشرق زمین را به گوشه‌ ای از منزل خود بیاورید، باز هم فرش وینتیج انتخاب مناسبی برای شماست. فرش وینتیج برای دور هم جمع کردن مبلمان در اتاق نشیمن، برای گرما بخشیدن و منحصر به فرد کردن به اتاق خواب و برای استقبال از مهمانان در ورودی خانه مناسب است.

فرش کهنه نما

قدمت یا نوآوری

برخی تولیدکنندگان فرش های وینتیج را از فرش های قدیمی و استفاده شده، تولید می کنند، حال اینکه فرایند تولید، نوآورانه و مدرن است. از این منظر فرش های وینتیج تناقضی جالب در دل خود دارند. خرید چنین فرشی شما را در یک عمل پایدار شریک می کند و فرش های مستعمل و یا فرش هایی که ایراداتی داشته اند را به این شکل به چرخه حیات باز می گردانید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *